Menu

0212 438 30 11

0553 047 91 49

İş Güvenliği Uzmanı Kariyeri

ANASAYFABİLGİ HAVUZUİş Güvenliği Uzmanı Kariyeri
ANASAYFABİLGİ HAVUZUİş Güvenliği Uzmanı Kariyeri
single image
Mevzuatımıza göre, devamlı olarak 50 ve üstünde işçi çalıştırılan, 6 aydan uzun "sürekli" işlerin yapıldığı ve "sanayiden sayılan" tüm işletmelerde tehlike sınıfına uygun bir iş güvenliği uzmanı istihdamı zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu doğrultuda ilgili eğitim kurumlarından gerekli eğitimi almış ve bakanlığın sınavını kazanarak uzmanlık sertifikasını alıp bu alanda çalışmaya başlayacak iş güvenliği uzman adaylarının merak ettikleri konulara değinmeye çalışacağım.

Ne yazık ki, yenilenen mevzuatın getirdiği zorunluluklar karşısında ortaya çıkan yetişmiş uzman açığı sebebiyle iş sağlığı ve güvenliği konusunun populeritesi artarken bir yandan da -elbette ülkemizdeki yüksek işsizlik oranının da katkılarıyla- bu görece yeni çalışma alanının adeta bir umut kapısına dönüştüğünü gözlemlemekteyim.
Özellikle, eğitimini aldığı alanda yeterli iş imkanlarına sahip olmayan mühendis, mimar ve teknik personelin bu ilgisi bir yere kadar doğal olmakla beraber, iş sağlığı ve güvenliğini içselleştirmeden, bu alana sadece maddi kazanç motivasyonu ile atılanların karşılaştıkları en büyük problem olan, bir iş yerinde profesyonel çalışmaya adım attıklarında ne yapacaklarını tam olarak kestirememelerini, görev, yetki ve sorumluluklarının dahi farkında olmamalarını endişe verici bir gelişme olarak yorumluyorum.

Her ne kadar 180 saatlik bir teorik eğitim ve 40 saatlik bir uygulamalı eğitim de görse, bu yoğun bilgi bombardımanının ardından belki o güne dek hiç sanayi alanında çalışmamış (iyimser bir bakışla, makine, inşaat, maden vb. alanlardaki mühendis(lik)ler dışında tutulabilir?) uzman adayları bir işletme ile sözleşme imzaladıktan hemen sonra eğitim aldıkları kurumu arayıp "şimdi ne yapacağım?" diye sorabiliyorlar.

Bir hatırlatma olarak, kariyer sitelerindeki iş ilanlarında özellikle vurgulanan "mevzuata hakim" ibaresinin ne denli önemli olduğunu vurgulamak isterim. İSG alanında çalışacak profesyonellerin mevzuata hakim olması hayati derecede önem taşımaktadır. Zira, bir iş yerinde yürütülen faaliyetlerin mevzuata uygun olarak düzenlenmesi, yüzde yüz olmasa da büyük oranda iş güvenliği ve işçi sağlığı anlamında o işyerini yüksek seviyelere taşıyacaktır.